Podzimky v duchu „Uzlařské regaty“ a „Krajského kola ve vybíjené“ 2009

Podzimní prázdniny

Každý rok vyhledávají valmezáčtí pionýři místo, kam by jeli během podzimních prázdnin. Už byli v Kroměříži, v Teplicích, či jen na nějaké místní chatě. Letos to bylo trošku netradiční a to proto, že oni byli ti, kteří ubytovali a starali se o ostatní  😀 Děti z Chropyně, Štenberka, Zborovic, Kroměříže, Hranic, Kunovic, Holešova, ale i z Valmezu trávili ty 4 dny spolu. Během této doby pionýři navštívili atrakce jako je vrtule, muzeum strašidel, místní bazén, hvězdárnu. Někteří se vydali dál a jeli se podívat na Radhošť, či do Rožnova, jiní se účastnili Uzlařské regaty, či vybíjené. V každém případě každý si vybral to, co chtěl a my, pořádající pionýrská skupina Táborníci, doufáme, že se sem aspoň někteří zase vrátí.

Regata

Lodní, ambulanční, rybářský, škotový, dračí, zkracovací. Tak tohle jsou uzly. 6 uzlů navázat na 4 uzlovačky. Pro někoho nepředstavitelné, pro jiné otázka 3minut, pro ty ostřílené 30s stresu a konec. Tak tohle byl druhý ročník Uzlařské regaty, kterou pořádala pionýrská skupina Táborníci Valašské Meziříčí.  V pěti kategoriích se utkalo skoro 50 závodníků, kteří chtěli uspět. Proto, aby se člověk dostal do finále, musel ve třech kvalifikačních kolech uvázat aspoň jednou regatu v takovém čase, aby porazil svoje soupeře. Tři kola znamenají, že do finále se opravdu dostanou jen ti nejlepší. Slzy, pot, radost, smích, tak různé byly pocity všech po uzavření kvalifikace. A finále už jelo.
V kategorii nejmladších (do 10-ti let) šlo nejvíc vidět, jak s každým kolem padá nervozita a jak se účastník zlepšuje. Samotná vítězka se od prvního kola po finálové zlepšila o 20vteřin a porazila tak i soupeře, kteří to nečekali. A vedoucí, či instruktoři Kristýnky Kozákové z pořádající skupiny Táborníci můžou na ni být jenom hrdí.
Kategorie mladších (10-13let) bývá tradičně nejvíce obsazená. Konečný nejlepší čas 24, 61s , který je nejen nejlepší čas mladší kategorie, ale vůbec nejlepší čas celého závodu Uzlařské regaty patří Nikole Huňkové z pořádající skupiny.  Její soupeři neměli šanci, tak se spíš sledoval boj mezi 2.a 3.místem, kdy nejtěsnější souboj vyhrála Veronika Cherynová  o pouhých 1,03 sekundy.
Děti ve věku 13 – 15 let už by měly mít zkušenosti a s nervozitou se umět vypořádat. Opět tento závod ukázal, že to tak není. Sice suveréně zvítězila Olga Minářová z PS Plejády Štenberk, ale i ona se nevyvarovala chyb a některý její čas nebyl dle jejích představ.
Instruktoři už berou vše s nadhledem. A tak vypadal i jejich závod. Jednou se to povede, jednou ne. Proto obsazení prvních tří pozic se střídalo. Možná jen vítězka Zuzana Sakařová  se snažila nejvíc a tak si zasloužila první místo. O největší překvapení domácí skupiny se postarala instruktorka Marie Štefánková, kdy její kamarádi spoluvedoucí se smáli už jen tehdy, když Maruška přišla před závodní stůl. A když teda ředitel závodu Pavel Vaněk vyhlásil její druhé místo, byl to šok pravděpodobně i pro Marii samotnou.
A konečně kategorie vedoucích. Zde bylo obsazení podobné jako loni. První místo vedoucí z PS Zborovice, na druhém místě Danča Fusková z domácí skupiny a na třetím místě Petra Vašinková z PS Kunovice.
Závod byl sice dlouhý, ale stejně už teď se každý těší na příští ročník, neb tento typ závodu není jen o soutěžení a výhře, ale především o tom, že potkáme své kamarády, nové získáme a užijeme si spousty zábavy.

Vybíjená

Možná si někdo říká, že pionýři jsou spíše turisti, než sportovci, to se ale mýlí. Důkazem je uplynulý víkend, kdy právě pionýři pořádali krajské kolo ve vybíjené. Krom domácí pionýrské skupiny Táborníci, přijely i skupiny ze Zborovic, Kunovic, či z Holešova. A byl to boj. Vítězství byly těžce vydřené a mnohdy rozhodovalo vyřazení posledního hráče.

A jak to teda dopadlo? V kategorii mladších vyhráli suverénně pionýři z Kunovic. Neporaženi mohli odjet v klidu domů. Na druhém a třetím místě se překvapivě umístila družstva z PS Zborovice. V kategorii starších byl už boj napínavější.  Občas vyhráli Táborníci, občas Zborovice, Kunovice či Křižná se ale zahanbit taky nenechali. Ale vyhrát mohla jen jedna skupina a tou byly již zmiňované Zborovice. Na druhém místě pak byli pionýři z Křižné a na bednu se dostali i pořádající Táborníci. Kategorie vedoucích a instruktorů byla vyhlášena spíš z recese, než pro opravdový boj. Ale zas nikdo nechce jen tak prohrát a tak se i tady těžce získávaly body. A v konečném pořadí zvítězili pionýři z Holešova, druzí byli Táborníci a Zborovice braly krásné třetí místo.
Vybíjená skončila, ceny byly rozdány a tak nezbývá nic jiného než popřát vítězům a poraženým jen vzkázat, že za rok mají šanci zvítězit.